Jdi na obsah Jdi na menu
 


                          Anglický plnokrevník

 

 

Toto plemeno vzniklo v Anglii v polovině 17. století. O becně můžeme říct , že plnokrevník pochází buď od plnokrevné klisny arabské nebo orientální šlechtěné arabskou krví nazývanou royal mares.

    Od roku 1793 mají plnokrevníci svou plemenou knihu  General Stud Book. Dokonalé podmínky poskytované prostředím, v tom počítaje dlouhou pastevní sez’onu , nezměrnou láskou Britů k závodům pomohli vypěstovat koně velice brzo dospívajícího , navíc ,,nejrychlejšího na světě“, urostlého , s nezvykle suchou tkání , silnými kostmi a nesmírně živým temperamentem. Tento psichicky nesmírně citlivý plnokrevník, má vysoké sportovní  ambice, má však současně požadavky na krmení. Potřebuje rovněž odpovídajícího trenéra na vysoké úrovni.Koně začínají běhat na dráhách už od dvou let , navíc velmi dobře skáčí.

     Anglický plnokrevník je vysoký, štíhlý kůň s dlouhým krkem. Také nohy má dlouhé, hlavně horní partii zadních noh až po hlezení kloub. Výška se pohybuje od 165 do 175 cm, obvod hrudi od 180 do 195 cm, holeň od 19,8 do 21 cm. Hmotnost bývá 500-600 kg. Rozměry u tohoto plemene nejsou závazné, záleží na účelu, hackové bývají třeba jen 143 cm vysocí, sprinteři měří kolem 160 cm, hunteři naopak přes 170 cm. Jsou to vraníci, hnědáci, ryzáci i bělouši. Od arabů se liší rovným profilem, výrazným kohoutkem, dlouhým, ale silným hřbetem, nápadně dlouhou šikmou lopatkou a níže nasazeným ocasem. Chod je nízký, úsporný a dlouhý. Plnokrevník je sportovní a dostihový kůň, náročný na péči.